Kostka Izy

Print Friendly, PDF & Email

Kostka Izy

Nigdy nie robiłam tego ciasta sama. Po pierwsze dlatego, że to specjalność mojej bratowej. Po drugie, jest to taki typ słodkości, którego nie jestem sobie w stanie odmówić i po prostu źle by się to dla mnie skończyło. Jak jestem w pobliży tego ciasta, najchętniej co godzinę parzyłabym sobie kawkę, żeby mieć pretekst do ukrojenia „malutkiego” kawałka.

I tak, przyznaję bez bicia, zdarzało mi się po cichutku zakradać do lodówki w tajemnicy przed wszystkimi i kroić mikro porcyjki (żeby poczuć smak, jednocześnie nie robiąc wrażenia że tu zaglądałam)… 😉
Korzystamy z gotowych składników, co znacznie upraszcza i przyspiesza nam wykonanie. Z przepisu wychodzi pełna blacha, więc jest podzielne, i co sami możecie zaobserwować na zdjęciu bardzo ładnie prezentuje się na talerzyku.
Bardziej zachwalić już się nie da 🙂

Składniki:
4 paczki herbatników
1 puszka masy krówkowej
1 krem karpatkowy bez gotowania Delecty przygotowany wg przepisu na opakowaniu
1,5 łyżeczki kawy zaparzone w 125 ml wrzącej wody
500 ml śmietany kremówki
2 łyżki cukru pudru
tabliczka gorzkiej czekolady
owoce sezonowe – u nas same maliny, ale mieszanka malin, jeżyn i borówek brzmi chyba jeszcze lepiej J
Wykonanie:
Na wyłożonej papierem do pieczenia blasze (o wymiarach 25×35 cm) ułożyć jedną warstwę namoczonych w kawie herbatników.
W garnku na wolnym ogniu, cały czas mieszając, lekko podgrzać masę krówkową. Masę wyłożyć na herbatniki, wyrównać, a następnie przykryć kolejną warstwą namoczonych w kawie herbatników.
Masę karpatkową wylać na herbatniki, ułożyć na nim owoce i ubitą z dwiema łyżkami cukru pudru śmietanę kremówkę (pamiętajmy, aby cukier puder dodać pod koniec ubijania).
Na całość zetrzeć gorzką czekoladę, zawinąć szczelnie folią i wstawić na co najmniej kilka godzin do lodówki.

Smacznego

Dodaj komentarz